Miejsca

Karkonosze z dziećmi – Trasa 2: Wodospad Szklarki i Leśna Huta

autor Żona Lipiec 7, 2016 0 komentarzy
Wodospad Szklarki
Karkonosze to niezwykłe góry. Nie są tak wysokie jak Tatry, a w dodatku dość mocno spłaszczone w szczytowych partiach. Kiedy się patrzy na ich panoramę, widać niemal równą poziomą linię. Szczerze mówiąc, poza wyraźnym stożkiem Śnieżki, ciężko tu dostrzec jakiekolwiek szczyty.

Karkonosze to bardzo stare góry. I chyba właśnie tym skradły moje serce. Nie ma piękniejszego widoku niż wielkie porośnięte mchem głazy rozsypane wśród świerków czy starych buków. Las karkonoski jest ciemny, mroczny i pełen tajemnic. Taki właśnie las prowadzi do Wodospadu Szklarki.

Wodospad Szklarki

Szlak zaczyna się przy szosie do Szklarskiej Poręby. Po obu stronach są parkingi, za które – Uwaga! Uwaga! – nie trzeba płacić. Ale nie martwcie się. I tak zostawicie trochę pieniędzy w strategicznie zlokalizowanych straganach z asortymentem rodem z Podhala, choć przecież do Tatr jest co najmniej kilkaset kilometrów.

Tu też zaczyna się Karkonoski Park Narodowy (teren Wodospadu także jest enklawą) i będą wam potrzebne bilety, które kupicie w kasie. Stąd już tylko 10-15 minut spacerkiem do Wodospadu, wzdłuż Szklarki, przez ten piękny górski las.

Okolice Wodospadu Szklarki to jedne z najpiękniejszych jakie widziałam w Karkonoszach. Sam wodospad jest piękny, choć niezbyt duży. Jest drugim co do wielkości wodospadem w polskich Karkonoszach (najwyższym jest Wodospad Kamieńczyka). Woda spływa tu tworząc charakterystyczny trójkątny kształt. Można kawałek podejść wyżej, żeby zobaczyć go z góry. Z uwagi na dobry dostęp do wodospadu, jest tu dość tłoczno. Turyści przyjeżdżają tu autokarami, ale zdecydowanie jest to miejsce warte odwiedzenia. Przy samym wodospadzie stoi schronisko – w sam raz, jeśli zgłodniejecie.

Wodospad Szklarki

Ten strumień płynie wzdłuż szosy do Szklarskiej Poręby. Bardzo malowniczo płynie.

Wodospad Szklarki

A to Szklarka i piękny Karkonoski las

Wodospad Szklarki

W Karkonoskich lasach pełno jest takich skał. Tutaj widać też dobrze, że szlak do Wodospadu Szklarki jest znakomicie przystosowany do wózków ;)

Wodospad Szklarki

Szklarka tuż poniżej wodospadu

Wodospad Szklarki

A tu już sam Wodospad Szklarki. Wybaczcie, że zdjęcia nie są lepsze, ale akurat tego dnia zapomniałam aparatu i wszystkie zdjęcia robiłam telefonem…

Wodospad Szklarki

A tak spokojnie wygląda Szklarka ponad wodospadem.

Leśna Huta

Skoro już będziecie w okolicy Szklarskiej Poręby, nie można nie odwiedzić huty szkła. Kiedyś było tu wiele hut szkła, okoliczne gleby bogate były w czysty krzem, a lasy dawały opał do pieców. Dziś hut jest już niewiele, ale warto przy okazji pobytu w Szklarskiej Porębie odwiedzić Leśną Hutę. To mały, rodzinny biznes, kontynuujący wielowiekowe tradycje szklarskie tych okolic. W małej hucie zobaczycie jak tworzą się prawdziwe szklane cuda, przy okazji możecie o wszystko wypytać hutników, a po pokazie kupić pamiątki w sklepiku. Leśna Huta znajduje się niedaleko Wodospadu Szklarki i możecie dojść też do niej od wodospadu czarnym szlakiem (ok 45 minut). My podjechaliśmy do huty samochodem, a podjeżdżanie ulicą o kącie nachylenia większym niż 45 stopni, zapewniło nam mnóstwo wrażeń. Niekoniecznie tych pozytywnych ;)

Leśna Huta

W pracy Leśnej Huty wykorzystuje się nadal tradycyjne narzędzia.

Leśna Huta

Inne artykuły z cyklu:

Trasa 1: Chojnik
Trasa 3: Szrenica
Trasa 4: Zapora w Pilchowicach
Trasa 5: Świątynia Wang i schronisko Samotnia

Może ci się też spodobać