MiejscaPo godzinach

Playlista idealna na długą podróż samochodem

autor Żona Luty 1, 2016 3 Komentarzy
11891780534_11e0a67de6_k

– Chodź, zobacz, co znalazłem wśród moich starych płyt – zawołał mnie podekscytowany mąż.

Robił właśnie przegląd szaf w swoim starym pokoju. Już niedługo jego rodzice mieli się wyprowadzić i trzeba było zdecydować, co chcemy zabrać, a co pójdzie na śmietnik.

– Wow! Płyta Kayi i Bregovicia! – wykrzyknęłam. – Wiesz, że nie słuchałam jej od czasów liceum? Uwielbiałam ją! Chcę ją mieć! Możemy ją zabrać do Warszawy?

– Nie, wyrzucę ją na śmietnik – zgryźliwie odpowiedział mój mąż. – Pewnie, że ją zabieramy.


 

Zabraliśmy i słuchaliśmy w drodze powrotnej do Warszawy, odgrzebując z pamięci znane kiedyś na pamięć słowa i co chwila wypowiadając zdania w stylu: ależ to jest dobre! Mam tyle wspomnień związanych z tą piosenką! Dzieci, o dziwo, zasnęły przy tych skocznych rytmach i kiedy Kayah zaczęła śpiewać ostatnią piosenkę na płycie, to – możecie mi nie wierzyć – przy słowach: „Śnieg zasypał dzisiaj wszystkie drogi” zaczął padać pierwszy śnieg tej zimy.

Lubię w podróży słuchać muzyki, która mnie nastraja pozytywnie. Bo kiedy się ma przed sobą setki kilometrów a za sobą nudzące się dzieci, to trzeba być nastrojonym bardzo pozytywnie, żeby taką podróż przetrwać. Lubię, kiedy muzyka pobudza mnie lepiej niż kawa, bo kawa na stacjach benzynowych rzadko jest dobra. Lubię, kiedy muzyka przywołuje dobre wspomnienia, bo z dwójką marudzących dzieciaków na tylnych siedzeniach człowiek się zastanawia, po jaką cholerę chciał mieć te dzieci. Już za kilka dni ruszamy w długą podróż i przygotowałam sobie już zawczasu playlistę. Teraz ni brak zasięgu, ni wyczerpany limit transferu danych nie stanie na drodze mojej szczęśliwej podróży ;)

Kayah i Bregović – Nie ma nie ma ciebie

Od kiedy odkryliśmy tę płytę zagrzebaną pośród starych kaset magnetofonowych (pamiętacie jeszcze kasety???) zabieramy ją w każdą podróż. Jest coś w tych bałkańskich dźwiękach, co przemawia do każdej słowiańskiej duszy, a do tego niesamowity głos Kayi – naprawdę nie wyobrażam sobie nikogo innego, kto mógłby zaśpiewać to lepiej. Nie ma nie ma ciebie to chyba mój ulubiony utwór z tej płyty, ale w naszym samochodzie z pewnością wybrzmi cała. I to nie jeden raz.

Guns’n’Roses – Sweet child of mine

Kiedy słyszę pierwsze dźwięki tej piosenki, to już gęba mi się uśmiecha, na duszy robi się lżej, a ciało jakimś dziwnym odruchem Pawłowa zaczyna się kołysać to w jedną, to w drugą stronę. Nie byłam fanką Gunsów, będąc nastolatką. Zostałam nią na starość ;)

Taylor Swift – Shake it off

Ta piosenka jest jedną z ulubionych naszej córki. Puszczamy ją jej zawsze, kiedy ma kiepski humor. Obowiązkowe miejsce na tej liście, przecież nie chcemy zza pleców słyszeć marudzenia i ciągłego: „Daleko jeszcze?”

Mrozu – Bo jak nie my to kto

No właśnie! Kto, jak nie my, wytrzyma te 8 godzin z dziećmi w samochodzie? Kto wytrzyma te kłótnie i krzyki z tylnego siedzenia? Kto będzie na gwałt szukał stacji paliw, bo: „Mama, sikuuu!!!”? Jak nie my, to nikt lepiej tego nie zrobi tu. ;)

Proclaimers – I’m gonna be (500 miles)

Kiedy się słyszy tę piosenkę, to ma się nieodpartą ochotę na maszerowanie. Piosenka idealna do podróżowania, z tym, że w naszym przypadku, przebieramy nogami siedząc w samochodowych fotelach.

Redbone – Come and get your love

Awesome Mix Volume 1 ze Strażników Galaktyki, to naprawdę niesamowita składanka największych hitów lat 70 i 80. Jesteśmy dziwni, że ją lubimy? Może trochę ;) Czas leci trochę szybciej, kiedy człowiek trochę sobie pośpiewa i się pokiwa ;) Inne świetne utwory z tej ścieżki dźwiękowej to:
The Five Stairsteps – O-o-h child,
Marvin Gaye – Ain’t no mountain high enough,
The Jackson 5 – I want you back.

Lenka – The show

Skoro jesteśmy już przy muzyce z filmów, to akurat ten utwór Lenki kojarzy nam się bardzo pozytywnie z filmem „Moneyball”. Uwielbiamy go wszyscy. Po prostu.

Michael Buble – Everything

Mega pozytywna piosenka jednego z naszych ulubionych wykonawców. Jej miejsce na liście zagwarantowała epizodyczna rola Bono i Whoopi Goldberg w teledysku do tej piosenki. Poza tym jest fajna ;)

Z chęcią zobaczę, co jeszcze dorzucilibyście do tej listy. Podróż będzie naprawdę długa, liczę na was ;)

Autorem zdjęcia jest Jeff Wallace

Może ci się też spodobać

  • Wielkie dzięki za Proclaimers – I’m gonna be (500 miles). Wieki nie słyszałem tej piosenki. Soundtrack ze Strażników Galaktyki jest genialny tak jak i Guns’n’Roses. Poza tym długo by pisać :).

  • Łukasz Wysocki

    No przecież to oczywiste, że żadna trasa nie może obyć się bez tak milusińskich kawałków jak: Roots bloody roots Sepultury, Demanufacture od Fear Factory, czy Follow the Reaper od Children of Bodom ^^

    • Agnieszka Krupińska

      No przecież ;)