Miejsca

20 miejsc, które musisz odwiedzić w Nowym Jorku – cz.2

autor Żona Luty 19, 2015 2 Komentarzy
NY2Featured
Dziś druga część wpisu o miejscach wartych odwiedzenia w Nowym Jorku, czyli kolejnych 10 obowiązkowych i wyjątkowych miejsc w „Bigaplu” ;) Jest to chyba najdłużej tworzony wpis w niemal rocznej historii bloga – napisanie tej części, od wyboru i opisania miejsc, po selekcję i obróbkę zdjęć zajęło mi pełne trzy dni robocze. Doceńcie i dajcie lajka ;) No to jedziemy!

GrandCentralFeat
Budynek dworca warto zobaczyć ze względów architektonicznych. Ogromny hall z charakterystycznym zegarem i staroświeckimi kasami biletowymi robi wrażenie, a na dolnym poziomie możecie wypić kawę lub coś przekąsić w bardzo klimatycznej strefie restauracyjnej. Poczujecie się jak w czasach Prohibicji ;)

gc02
gc01

 

bbFeat
Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Nowym Jorku. Jest najdalej na południe wysuniętym mostem, więc ma też najlepszy widok na dolny Manhattan, szczerze mówiąc widok zapierający dech w piersiach. Most ma specjalną kładkę dla pieszych i rowerów, więc możecie wybrać się na drugą stronę rzeki na spacer ;) To prawdopodobnie tu zrobicie najwięcej zdjęć z całego waszego pobytu w Nowym Jorku ;)

bb01

bb02

bb04


 

dolnyFeat
Jeśli jednak nie zdecydujecie się na spacer do Brooklinu, to wybierzcie się zobaczyć te wszystkie wieżowce z bliska :) Możecie podjechać parę stacji metrem, albo podejść na piechotę. W drodze na Wall Street miniecie Ratusz i Trinity Church (kościół znany ze „Skarbu Narodów”). Zorientujecie się, że jesteście już na Wall Street kiedy ulice zrobią się nagle ciasne i ciemne. Być może po raz pierwszy będziecie mogli zobaczyć miejsce, gdzie słońce nie dochodzi ;). Nie zapomnijcie pogłaskać byka po… jajach ;) – to podobno przynosi szczęście! :)

dolny01

dolny05

dolny06

dolmy04


 

interpidFeatured
Tego na pewno nie zobaczycie w Polsce, bo żadnych lotniskowców we flocie nie mamy (niestety). Jeśli choć raz obejrzeliście film Top Gun – zdecydowanie powinniście tam pójść, żeby na własne oczy przekonać się nie tylko jak wygląda F-14 z bliska, ale jak olbrzymi jest taki okręt. Dla odważnych – można sprawdzić się w symulatorze odrzutowca i odczuć na sobie przeciążenia. Ja się nie zdecydowałam – niestety byłam w piątym miesiącu ciąży ;)

interpid01

interpid02

interpid03

interpid04

interpid06a

interpid07

interpid09


 

columbusFeat
W mieście gdzie ulice są zaprojektowane pod linijkę i z zachowaniem kątów prostych każde rondo to ewenement (zupełnie inaczej niż np. w Suwałkach, gdzie skrzyżowanie bez ronda zdaje się być ewenementem). Columbus Circle to miejsce z którego mierzony jest każdy dystans z i do Nowego Jorku. Jest to świetny punkt początkowy do zwiedzania Central Parku.

columbus


 

5av
Nawet jeśli nie interesuje nas moda, warto wybrać się na spacer 5 aleją. Możemy zacząć od Madison Park Square przy którym stoi Flatiron i iść w górę, mijając Empire State Building i New York Public Library (pamiętacie film „Pojutrze”?) aż dojdziemy do Katedry Świętego Patryka (katolicka). W tym miejscu warto trochę zboczyć i przyjrzeć się z bliska Rockefeller Center. Zwłaszcza jeśli zwiedzacie w okolicy Bożego Narodzenia :) Kawałeczek na północ znajdziecie MoMA – czyli słynne na cały świat Museum of Modern Art – jeśli taki rodzaj sztuki was kręci ;)


 

washFeat
Washington Square występuje w wielu produkcjach filmowych. Pewnie kojarzycie łuk triumfalny z widokiem na Piątą Aleję? Po drugiej stronie parku znajdują się budynki New York University, a także jedne z moich ulubionych budynków w Nowym Jorku: czerwone kamienice w kolonialnym stylu, a na ich zapleczu stajnie przerobione na apartamenty. Tutaj bardzo łatwo jest wyobrazić sobie Nowy Jork 200 lat temu :)

wash04

wash03

wash02


 

bh01
To nie jest turystyczne miejsce. To zwykły sklep z elektroniką. No dobra, nie do końca taki zwykły, bo jednak wam go z jakiegoś powodu polecam ;) I nie chodzi o to, że jest to sklep prowadzony przez Żydów, którzy ubierają się w białe koszule, czarne kamizelki i noszą pejsy ;) Nigdzie indziej, w żadnym innym sklepie nie widziałam dotąd tak niezwykłego systemu zakupowego ;) Kiedy zdecydujecie się na jakiś produkt, nie bierzecie go z półki, nie idziecie do kasy – dajecie go jednemu ze sprzedawców, on wystawia wam kwitek a wasz sprzęt… leci sobie w specjalnym koszu prosto do kasy. Kiedy zakończycie zakupy, wystarczy podejść do kas, wręczyć kwitek – wasze zakupy już na was będą czekać zapakowane. Przy pierwszej wizycie oka nie mogłam oderwać od tych wszystkich koszy latających pod sufitem sklepu. System unikalny chyba w skali światowej ;) Zobaczcie sami.

Inside B&H conveyor system… from Lense on Vimeo.


 

zabarsFeat
Zdjęcie: Flickr.com
Jeśli czasami oglądacie film lub serial który dzieje się w Nowym Jorku, możecie zauważyć, że jeśli któryś bohater robi zakupy spożywcze, to w 99% będą to zakupy właśnie z tego sklepu ;) To chyba najsłynniejsze delikatesy w Nowym Jorku. Zdecydowanie powinni wybrać się tam wszyscy entuzjaści jedzenia :)

zdjęcie z: https://www.flickr.com/photos/darpi/159802361

zdjęcie z: https://www.flickr.com/photos/darpi/159802361


 

unionFeat
Mam do tego miejsca ogromny sentyment. Widziałam je tylko zimą, więc jeśli zrobiło na mnie tak pozytywne wrażenie, to w innych porach roku musi tam być naprawdę pięknie :) Union Square to taki placyk z niewielkim skwerkiem pośrodku. Skwerek ten jest domem dla olbrzymich amerykańskich wiewiórek szarych. Jeśli do tej pory ich w Nowym Jorku nie spotkaliście, to w tym miejscu daję wam gwarancję. Lubię też Union Square dlatego, że jest tam jedna z moich ulubionych księgarń – zajmująca całą kamienicę księgarnia Barnes&Noble. Trochę klimatem podobna do warszawskiego Trafficu, którego już nie ma, z tym że dużo, dużo lepsza. Dużo. I ze trzy razy większa. Moli książkowych nie trzeba zachęcać ;)

Tetris ;)

Tetris ;)

W tej czerwonej kamienicy znajduje się moja ulubiona księgarnia w NY :)

W tej czerwonej kamienicy znajduje się moja ulubiona księgarnia w NY :)

union01


 

Dwie uwagi na koniec. Zdjęcia były robione w latach 2006-2008, a ja sama nie byłam w NY już dobre 6 lat więc moja wiedza nie musi być aktualna. Weźcie to pod uwagę ;) Weźcie pod uwagę też, że wszystkie zdjęcia robiliśmy w grudniu – zapewne w letnich miesiącach w Nowym Jorku jest bardziej zielono ;) Zresztą, zamierzamy to sprawdzić w perspektywie 3 lat ;) I być może pojawi się lista miejsc do odwiedzenia latem, i z dziećmi ;)

Może ci się też spodobać

  • Paweł Cichocki

    Super!
    Dałbym like’a ale nie istnieję ;-)