Miejsca

20 miejsc, które musisz odwiedzić w Nowym Jorku – cz.1

autor Żona Luty 9, 2015 2 komentarze
IMG_4035
Co takiego magicznego jest w Nowym Jorku, że nie znam nikogo, kto by tam pojechał i wrócił nie zakochany w tym mieście. Jest absolutnie wyjątkowe ze swoimi drapaczami chmur, ciasną zabudową Manhattanu, prostopadłymi numerowanymi ulicami i tyglem kulturowym. To nie miasto – to stan umysłu ;)

Nasz przyjaciel wybiera się wkrótce do Nowego Jorku i poprosił nas o zrobienie listy 20 miejsc wartych odwiedzenia. Dzielimy się nią z wami. To lista mocno subiektywna i oparta o nasze ulubione miejsca w Nowym Jorku, które niekoniecznie są tymi najpopularniejszymi i najczęściej występującymi w przewodnikach ;)

Okazuje się, że przejrzenie wszystkich naszych zdjęć z Nowego Jorku i ich obróbka zajmuje okropnie dużo czasu, a w dodatku sporo ich w tym wpisie, więc dziś pierwsza część, a następna będzie jak najszybciej ;)

cp03
Kiedy przelatuje się samolotem nad Manhattanem, dopiero wtedy widać, jak jest ogromny. Nie wiem, czy gdzieś jeszcze na świecie jest tak wielki obszar zieleni w samym centrum miasta. Są takie miejsca, z których nie zobaczymy wieżowców – tylko drzewa i zieleń. Jest to chyba ulubione miejsce piknikowania i wylegiwania się w słońcu wszystkich Nowojorczyków. Ulubione miejsce biegania. Spacerów. Gier. W ogóle ulubione miejsce. Central Park jest tak ogromny, że zasługuje na pierwsze miejsce.

cp05
cp04
cp02
cp01

 

bp05
Kiedyś była tu pierwsza osada holenderska na Manhattanie o jakże oryginalnej nazwie Nowy Amsterdam. Na pamiątkę została rekonstrukcja fortu, który w końcu zdobyli Anglicy przejmując wyspę. Stąd odpłyniecie promem na Staten Island i Liberty Island (do Statui Wolności) i zobaczycie takie widoki:

bp01
bp03
bp02
bp04

 

wtc01
Strefa 0 – miejsce po dwóch wieżach World Trade Centre. Punkt obowiązkowy, choć z pewnością większe wrażenie robiła 6 lat temu zionąc ogromnym otworem w ziemi. Dziś ten kompleks budynków jest odbudowywany, stoją tam już wieże nowego 1 i 4 World Trade Centre.


china02
China Town to miejsce One-dollar-shopów i tanich rolexów. Egzotyki temu miejscu nadają obecne wszędzie chińskie napisy i masa straganów: od koszulek I love NY, przez warzywniaki, na rybach i owocach morza kończąc.

china05
china04
china01
china03

 

italy02
Tuż za rogiem Canal Street, na Mullberry Street zaczyna się Little Italy. Tam znajdziecie najlepsze Tiramisu na świecie, włoskie delikatesy, knajpki i restauracje.


 

MMoA02
Po prostu trzeba tam pójść. Nawet jeśli nie przepadacie za sztuką, znajdziecie tam coś dla siebie. Ma przebogate zbiory. Mnie trzeba było siłą odciągać od impresjonistów. Są piękne ekspozycje japońskie, egipskie i… średniowieczno-europejskie. Dla nas oglądanie wczesnośredniowiecznych wnętrz kościołów to normalka, większość Amerykanów zobaczy je wyłącznie w tym muzeum.

MMoA03
MMoA04
MMoa01
MMoA05

 

AMNH04
Mnóstwo się o nim nasłuchałam, więc w końcu byłam bardzo rozczarowana. Po MMoA spodziewałam się czegoś przynajmniej w tym stylu, a zobaczyłam coś wprost z epoki PRLu. Trochę przykurzone i staroświeckie. Było na całe szczęście kilka fajnych rzeczy, które sprawiają, że bardzo chcę pojechać tam z dziećmi: pień ogromnej sekwoi, imitacja płetwala błękitnego naturalnej wielkości, planetarium, sala indiańskiego dziedzictwa, sala dinozaurów, gdzie możemy dotknąć prawdziwej kości dinozaura, sala kosmiczna, gdzie możemy zobaczyć m.in. pojazdy kosmiczne i sprawdzić ile ważylibyśmy na księżycu lub gwieździe neutronowej ;)

AMNH02
AMNH03
AMNH05
AMNH06
AMNH07
AMNH01
AMNH08
AMNH09
AMNH10

ts07
W Nowym Jorku wszystkie drogi prowadzą do Times Square ;). Jest to dość mały placyk otoczony głównie teatrami (przez Times Square przebiega ulica Broadway ;) ) a przede wszystkim reklamami. Jest to największa powierzchnia reklamowa jaką możecie sobie wyobrazić ;) Kiedy już tam dotrzecie, bardzo mocno zachęcam was do wstąpienia do sklepu z zabawkami. Sieć Toys R Us jest od kilku lat obecna też w Polsce, więc to nic nowego, jednak ten sklep przy Times Square jest naprawdę wypasiony i powinniście tam wejść, nawet jeśli nie macie dzieci.

ts01
ts02
ts03
IMG_6588-crop1
IMG_6588-crop2
IMG_6591

broadway01

Być w Nowym Jorku i nie zobaczyć nic na Broadway’u? Szczególnie polecam wam musicale, bo są one dużo prostsze i bardziej uniwersalne od sztuk teatralnych. Zdecydowanie warto wydać te kilka setek dolarów na bilety, żeby zobaczyć coś, czego w Polsce raczej nie zobaczycie. Nie w takim wykonaniu i nie na tym poziomie realizacji. Tam dopracowano sztukę musicalową do perfekcji. My byliśmy na Królu Lwie i powiem tylko tyle, że nie spodziewałam się, że można takie rzeczy robić w teatrze! Do tej pory na samą myśl mam dreszcze.


metro02
Metro nowojorskie należy do najstarszych na świecie. Ma najwięcej na świecie stacji (468) i najwięcej linii (27). Jego rozbudowana sieć robi ogromne wrażenie, a w niektórych węzłach komunikacyjnych, gdzie krzyżuje się kilka linii, można się bardzo łatwo zgubić. Na stacjach szczególnie widać ząb czasu, niewiele z nich było ostatnio odrestaurowywanych, mają więc dość specyficzny „klimat”. Wejścia do metra są zazwyczaj dość ciasne, tak samo jak stacje, projektowane kilkadziesiąt lat temu, kiedy liczba pasażerów była wielokrotnie mniejsza. Cóż, dla mnie ma to swój urok i lubię z przymrużeniem oka powtarzać, że dopiero można poczuć Nowy Jork, kiedy się zobaczy szczura na torach w metrze ;) A ogromne są paskudy ;)
W każdym razie, jest z pewnością kilka stacji, po których warto rozejrzeć się dokładniej, przemieszczając się po Nowym Jorku.

Bowling Green – stacja przy samym Battery Park, o którym pisałam wyżej, datowana na 1905 rok – jedna z najstarszych w Nowym Jorku.

metrobg02
metrobg01

14th Street & 8th Avenue – na tej stacji zobaczycie te bardzo zabawne ludziki.

station01
station02
station03

Times Square – jedna z największych stacji i obsługująca bodaj najwięcej pasażerów ze wszystkich. Na ścianach znajdziecie ciekawe murale i mozaiki, a pomiędzy ścianami gdzieś w przejściach wysłuchacie naprawdę świetnych artystów.

Lexington Avenue – 53rd Street – jeśli przypadkiem tam zawitacie, to traficie na jedne z najdłuższych ruchomych schodów, jakie widzieliście waszym życiu. Być może najdłuższe. Stacja usytuowana jest prawie 25 metrów pod ziemią, pod dwoma poziomami innych linii metra.

Może ci się też spodobać

  • Paweł Cichocki

    Już czekam na ciąg dalszy:)
    Chranić musikale. Chcę zobaczyć wielkiego szczura na torach w metrze! :-D

    • Sama z chęcią naraziłabym się ponownie na ten widok ;)